História

Rok 2022

Oslavujeme 19. výročie založenia Okáčika a pri tejto príležitosti vydávame nový bulletin projektu Svet s tebou ma baví 11.

Nové tréningové metódy v boccii
V telocvičnio na I.ZŠ trénujeme s rozohrávacím terčom a pyramídou. Zdokonaľujeme sa v rozohrávkach a presnom umiestnení lopty na hracej ploche.

30. 4. 2022 sme sa po dlhom období, kedy sme nemohli trénovať z dôvodu stále pretrvávajúcej pandémie Covid 19 zúčastnili priateľského turnaja Eliška Nike Boccia Cup v Bratislave. V konkurencii 8 tímov, získal náš tím v zložení Peter Gregor, Imrich Daniš a Peter Mokroš bronz. Momenty a emócie, ktoré zostanú v našich srdciach.

Výtvarný, zážitkový workshop ALKOINKART – Náš farebný svet 1. časť. Na workshope kreatívneho maľovania sme sa naučili netradičnú výtvarnú techniku Alkohol Ink Art – tvoriť s alkoholovými .Stretli sme sa tri generácie, staré mamy, mamy a ich deti. Spoločne sme tvorili, spontánne sa radovali, relaxovali .

Letný pobyt Svet s tebou ma baví“, 17. 8. – 21. 8. 2022, penzión Bystrina, Bystrá.
Významnou udalosťou pre nás všetkých bol letný pobyt Svet s tebou ma baví 11 a celoslovenský turnaj v Bystrej Boccia Cup Bystrá 2022. Mal jedinečnú atmosféru, vďaka tomu, že bol medzi nami Samuel Andrejčík s rodičmi. Samko je slovenský paralympijský hráč v boccii, súťaží v kategórii BC4. Je držiteľom štyroch paralympijských medailí, troch zlatých a jednej striebornej.
V Okáčiku otvárame nový krúžok Rummikub. Naším cieľom je, aby deti, mládež a dospelí aktívne trávili voľný čas, rozvíjali svoje schopnosti. Je súčasťou socializácie. Chceme priblížiť deti a celé rodiny, skupiny priateľov bližšie k sebe. Zapojiť širšiu komunitu, neskôr zorganizovať turnaj.

Rok 2021

Naše aktivity pre tento rok už majú jasné kontúry. Obetaví, empatickí dobrovoľníci majú dostatok entuziazmu, odborný tím má vysoký potenciál. Zážitkové a vzdelávacie aktivity smerujú k posilneniu a zapojeniu širšej komunity.
Máme nový youtube. Pripravujeme a zdokonaľujeme sa v maľbe s akvarelom krásnymi, živými farbami. Chystáme maľovanie spoločného, nadrozmerného obrazu, veľmi obľúbené prázdninové tábory s výtvarnými workshopmi, a mnoho iných prekvapení.
Keďže pandemická situácia nedovila naším výtvarníkom stretávať sa, pripravili sme online výtvarku 10 lekcií a cyklus lekcií „Tvorím doma – tvorím v Okáčiku“.

Letný pobyt Svet s tebou ma baví 10 Hotel Flóra Dudince
(5. 8. – 8. 8. 2021), o ktorom naša Marta H-J napísala: “Nezáleží kde človek je, ale s kým. A my sme strávili 4 úžasné dni s ľuďmi, ktorí sa nám navždy vryli do našich . Toľko emócií človek nezažije za celý rok, čo sme zažili s nimi za pár dní. Všetkým vám z Okáčika ďakujeme z celého .

Pracujeme na grafike k novému informačnému bulletinu projektu Svet s tebou ma baví 10.Vydávame ho každý rok v októbri.

Momenty, ktoré nás spájajú s členmi Okáčika sme boli na keramickom jarmoku Glgáč 2021 na Hrade Revište a naši kreativci tu našli veľa inšpirácii.

Začíname nový príbeh Okáčika.
Po dvanástich rokoch prichádza zmena a my sa sťahujeme do nových priestorov, kde sa budeme spolu stretávať na krúžkoch, vzdelávacích a športových aktivitách. Úplne, bezbariérové, ľahko dostupné pre deti i rodičov, blízko centra. Pri novom sídle Okáčika je aj detské ihrisko. Nové priestory sa nachádzajú na ulici Dr. Janského 1529.Už teraz sa tešíme ako si postupne budeme skrášľovať interiér aj exteriér. S nadšením púšťane do tvorby návrhov a realizáciu nových workshopov, množstvom vzdelávacích, zábavných a tréningových akcií, pobytov, športových turnajov a súťaží. Chrlíme nápady, ako prekvapiť a zaujať deti i dospelých.

Rok 2020

Pokračujeme v spolupráci s mnohými organizáciami, ktoré nám pomáhajú vniesť inovatívne prvky do našej práce a motivovať deti i vás rodičov. Jednou z nich je aj vydavateľstvo Elist. Do našej knižnice pribudli tieto hodnotné knihy pre deti aj dospelých, ktoré nám vydavateľstvo Elist darovalo.

Jarný tábor 2020 “February Surprise”

Letný pobyt “Svet s tebou ma baví” Dudince 2020

Pri myšlienke na deti, ktoré sa musia tvrdo pasovať so životom nám organizačné i programové prípravy idú spontánne. Je pre nás cťou, že máme príležitosť uľahčiť im život a pobaviť ich mnohými zaujímavými a netradičnými aktivitami. Vzácny čas, neskutočná energia, ktorá prúdi medzi nami. Tohto ročníka sa projektu Svet s tebou ma baví znovu zúčastnili aj naši priatelia, mladí ľudia a rodičia z OZ Šťastíčko. A my už teraz vieme, že všetok náš um, šikovnosť a talent spojíme, aby sme čo najviac obohatili životy našich detí. Aby pri nás pocítili slobodu, voľnosť a dostali krídla, ktoré im pomôžu dokázať svetu, aké sú výnimočné. Ďakujeme všetkým, ktorí stojíte pri nás a pomáhate nám vniesť do zúženého priestoru zmysel a radosť.

Rok 2019

Parťáci 6 Get Ready – Letný tábor s Okáčikom 2019 Hotel Lomnistá Jasenie
Jesenný tábor 2019 “Hviezdna jeseň 4”.

Veľký tanečný úspech okáčikovskej skupiny 4U Dance Crew, ktorá v regionálnej súťažnej prehliadke moderného a módneho tanca v Pos ZH, s choreografiou „I like it“ vyhrala Zlaté pásmo s postupom na krajskú prehliadku /16. 4. 2019 MsKC ZH/ v kategórii Disco a open choreografie. S choreografiou „Dura“ malé dievčatká získali strieborné pásmo v kategórii Show a scénické tance. Toto sú výnimočné momenty, ktoré nás motivujú a spájajú.

Rok 2018

Letný tábor s Okáčikom 2018 – Parťáci 5 Enjoy
Deň tanca regionálne kolo
Pohyb bez bariér – semifinále Bratislava
Pohyb bez bariér – finále Žilina

Po úspešnom semifinálovom kole súťaže moderného tanca „Pohyb bez bariér“, v Zrkadlovom háji, v Bratislave, kde naše okáčikovské duo P&E získalo zlatú medailu, nás v nedeľu 22. apríla 2018 reprezentovali Evka Gúghová a Peťko Gregor, vo finálovom kole, v Mestskom divadle, v Žiline. Atmosféra nabitá tancom rozhýbala deti z celého Slovenska. So súťažnou choreografiou „Rolly Rolly“ získali opäť zlatú medailu a právo zúčastniť sa tanečnej súťaže „OSTRAVSKÁ PYRAMÍDA“, ktorá sa bude konať v dňoch 2. – 3. 6. 2018, v Ostrave.

Trénujeme bocciu, zlepšujeme sa a plánujeme účasť aj na iných turnajoch. Pripravujeme sa na tanečné vystúpenia a súťaže. Sledujeme trendy, plníme sny. Hráme netradičné hry.
Pani Janka Sýkorová, ktorej syn tiež navštevuje v Okáčik cyklus “Svet pod lupou”. Nám napísala:“ ďakujeme veľmi pekne – za všetko… Naše “deti” sa na každé stretnutie tešia, robíte pre ne veľmi veľa a hlavne cítiť záujem o nich a lásku. V bežnom dianí sú akoby neviditeľní – ľudia sa im málokedy prihovoria, sú “nepotrební”, musí sa im ťažko vyrovnávať s dianím okolo seba. No sú trpezliví, pokorní, často možno oveľa ľudskejší ako ich okolie je schopné vnímať. Ďakujeme, že ste, prajeme Vám zdravie, spokojnosť, veľa dobrých nápadov, nech sa Vám darí vo všetkom, do čoho sa pustíte, vďačné Sýkorky” Veľmi si vážime jej slová a ďakujeme za ne. Posilňujú v nás vieru, že práca ktorú robíme, má zmysel…

Vitaj u nás, Mikuláš
Neopakovateľné čaro má každý rok zábavný kabaretný program „Vitaj u nás Mikuláš“. Festivalová prehliadka talentu detí a mládeže, ktoré navštevujú okáčikovské krúžky. Na veľkom bielom plátne, pod rukami malých umelcov, postupne vznikala nádherná zimná krajinka, spojenie výtvarnej a hudobnej výchovy v projekte „Vianočná nálada“.

Okáčikovský ateliér
Nápady, nápady a máme ich neúrekom. Pustili sme sa do ďalšieho výtvarného projektu, pod názvom “Okáčikovský ateliér”. Spolu s deťmi vyskúšame zaujímavé výtvarné techniky, zmeníme staré na nové. Začíname maľovaním starých stoličiek.

Rok 2017

Parťáci letný tábor Parťáci 4 – Let´s Go – Letný tábor s Okáčikom 2017

Naše združenie získalo ocenenie od NDS za pomoc a zapojenie sa do celonárodnej zbierky Hodina deťom. Ocenená bola aj naša predsedníčka Ľubica Mokrošová, za pomoc a koordináciu verejnej zbierky a šírenie dobra na Slovensku. Je to ocenenie pre všetkých, ktorí nám pomáhali. A tak aj my vyslovujeme poďakovanie všetkým členom okáčikovského tímu Hodiny deťom, žiakom žiarskych škôl a pedagógom za skvelú spoluprácu.

Ďaľší motivačný projekt z našej dielne nesie názov Farebných 19. Netradičný výtvarný projekt v ktorom sa pokúsime o viac než len vizuálnu úpravu 19 metrového betónového múrika, na ktorý v rámci hodín výtvarného krúžku budú maľovať deti z Okáčika. Do maľovania sa môžu zapojiť deti aj rodičia, ktorí navštevujú detské ihrisko Mravček a všetci, ktorí sa prídu pozrieť, ako sa šedý betónový múrik mení na umelecké dielo. Každé dieťa dostane 1,5 metra dlhý pás, na ktorý môže namaľovať obraz a dať mu tak vlastnú podobu. Hlavnou myšlienkou okáčikovského sloganu – Svet s tebou ma baví – je vytváranie pocitu spolupatričnosti k svojmu okoliu a komunite, v ktorej žijeme.

Rok 2016

Letný tábor 2016 – PARTACI 3 SHOWTIME

V tanečnom štúdiu vzniká nový muzikál pod názvom “Hurá idú Vianoce”. Úlohy sú rozdelené. Každý vie čo má robiť. Evka s Dominikou intenzívne pracujú na jeho scenári.

Jesenný tábor 2016 HVIEZDNA JESEN

Pomáhame zmeniť svet detí na lepší. Okáčik v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska opäť participoval na celonárodnej, verejnej zbierke Hodiny deťom. V Žiari nad Hronom vyzbierali naši dobrovoľníci sumu 960,38 € . V mene tímu Hodiny deťom ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, žiakom, študentom žiarskych škôl a pedagógom za spoluprácu, všetkým, ktorí prispeli za podporu.
Na návrh Nadácie pre deti Slovenska v roku 2016 sa naše združenie stalo koordinátorom aktivít celoslovenského projektu Hodina deťom na miestnej úrovni.

Radi sa inšpirujeme a tvoríme nové, sme kreatívni . Dôkazom toho je aj výroba netradičnej športovej hry cornholu. Cornhol sa stal po boccii najoblúbenejšou športovou aktvitou a tak sme na Valentína zorganizovali Valentínsky Cornhole turnaj.

Školenie animátorov
Skúsení lídri v našej organizácii ich postupne pripravujú, aby čo najlepšie zvládli prácu s deťmi a čo najviac sa priblížili, porozumeli deťom. Každý dostane priestor na prezentáciu svojho talentu. Sme jeden tím, každý je dôležitý. Najlepšou školou ako zvládnuť rôzne situácie s deťmi, ako správne zareagovať, je byť na ne pripravení prakticky. Preto naši budúci animátori absolvujú rôzne zážitkové workshopy, záujmové štúdia počas celého roka – tu sú v priamom strete s deťmi a získavajú potrebné zručnosti. Takto pripravení majú s nami a deťmi možnosť zažiť jedinečné okamihy na našich táboroch, ktoré dýchajú akčnosťou, súťaživosťou, tou správnou parťáckou atmosférou.

Vzdelávanie „Svet pod lupou“ otvára i nový cyklus, ktorého edukačným cieľom je rozvoj základnej digitálnej a počítačovej gramotnosti. Ďakujeme spoločnosti Zoner, s.r.o., Bratislava, ktorá nám poskytla grafický program Zoner photo studio, pre uľahčenie našej práce s úpravou fotografií a grafiky.

Rok 2015

Na podnet detí a mládeže sa s našimi dobrovoľníkmi púšťame do nového projektu pod názvom Parťácka noc – netradičný zážitkový workshop, výzvy a mnoho nových súťaží prijali deti s nadšením. A pre nás organizátorov sa stal najlepším testom ako si v praxi v priamom strete s deťmi overiť novýchpraktikantov a animátorov ma letné, jarné a jesenné tábory.

Nová prepracovaná koncepcia záujmových krúžkov, nové zážitkové, okáčikovské stredy.

Pokračujeme v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela – Katedrou sociálnej práce v Banskej Bystrici.
Inovatívne metódy sociálnej práce s deťmi a mládežou so symptómom ADHD. Ako zvládať hyperaktivitu? Vydávame materiál formou letákového komixu, l5 modulových situácii pre deti a zvlášť pre rodičov.
Už tradične oslavujeme Deň detí s Okáčikom veľkým zábavným programom, zážitkovými workshopmi. Tu dostávajú priestor naši dobrovoľníci, ich kreativita. Deň detí je o radosti, skvelej zábave, tanci, akčných výzvach, súťažení o super ceny, o nespútanom mokrom šantení, mega bublinách, sladkých dobrotách a napínavom finále v camp challenge.

LETNÝ TÁBOR 2015 – PARŤÁCI 2 IN ACTION v horskom hoteli Remata bol skvelý. Výnimočná atmosféra radosti, s vírom akčných hier a každodenných nových výziev. Nádherné emócie, nadšenie a napätie v tímových súťažiach, úžasné deti, ktoré si naplno užívali parťácke leto s Okáčikom. Tak silný v radosti prežitý táborový príbeh, objatia, láska, zostane v nás.

Dostali sme ďakovný list od Nadácie pre deti Slovenska za pomoc pri zbierke Hodina deťom 2015. Vďaka patrí aj vám všetkým, ktorí ste nám pomáhali a tiež všetkým, ktorí ste prispeli. Spolu robíme svet detí lepším.

Jesenný tábor 2015 PARTACKY HALLOWEEN

Rok 2014

V našich hlavách sa zrodil nový nápad, nový tábor, najúspešnejšia séria Parťáci v horskom hoteli Remata. S obrovským entuziazmom pracujeme na nových expedíciach, výzvach, aby sme bol tábor pre deti ešte lepším atraktívnejší. Nezabudnuteľná atmosféra odviazanej, čistej radosti detí. A že to bola dobra voľba o tom nám potvrdili deti a ich rodičia v nasledujúcich šiestich rokoch.

S novými dobrovoľníkmi hľadáme, tvoríme a do detailov vyhotovujeme kostýmy, rekvizity ,spoločne tvoríme, vymýšľame nové akčné hry, vyrábame si kulisy, šijeme, zhotovujeme scény.
Dávame priestor na sebarealizáciu mladým dobrovoľníkom. Naše tri dobrovoľníčky Gabika, Evka a Majka sa zapojili do projektu „Komprax“ organizovaného Slovenským inštitútom mládeže IUVENTA. Každá z nich si v spolupráci s naším združením pripravila pre deti jeden miniprojekt.

Rok 2013

Jesenný tábor Deti mora opäť spolu v stredisku Kráľová pri Zvolene.
Letný tábor Deti mora 7 – ROYAL HOLIDAY v hoteli Royal v Látkach.

Začiatok spolupráce s Univerzitou Mateja Bella Katedrou sociálnej práce v Banskej Bystrici naďalej dávať príležitosť študentom formou absolvovania odbornej praxe v OZ Okáčik poznať svet hendikepovaných ľudí, lepšie mu rozumieť a chápať zmysel integrácie a inklúzie . Sme presvedčení, že takáto forma súčinnosti teórie s praxou je tá najvhodnejšia alternatíva, aby budúci odborníci prostredníctvom metód sociálnej práce, vedeli čo najlepšie pomôcť tejto cieľovej skupine ľudí.

Rok 2012

Intenzívne sa venujeme aj sociálne znevýhodneným deťom, ktorých rodičia sú v hmotnej núdzi v novom programe“ Niekedy stačí tak málo“ Mapujeme , sieťujeme akútne potreby týchto detí, formou spolupráce so školami, ÚPSVaR Žiar nad Hronom, Mestský úrad Žiar nad Hronom. Vlastnou iniciatívou dosahujeme prvé hmatateľné výsledky. Konečným výstupom tejto iniciatívy je uľahčenie a socializácia detí z málo podnetného a negatívneho prostredia.

Svojou originálnou atmosférou vyniká aj pobyt Vianočný úsmev s dlhoročnou tradíciou- organizujeme ho každý rok počas vianočných prázdnin. Spoločne darujeme deťom a rodinám niekoľko vianočných dní mimo domova – nezabudnuteľné momenty, ktoré umocňujú pocit spolupatričnosti.

Jesenný tábor Kráľovská plavba Látky
Letný tábor Deti mora 6 v stredisku Kováčová

Rok 2011

Okáčik spúšťa pilotný projekt „Svet s tebou ma baví“ s celoslovenskou pôsobnosťou podporený Nadáciou pre deti Slovenska . Spája dva svety – svet zdravých so svetom zdravotne a sociálne znevýhodnených detí. Svet plný radosti, bez obmedzení, so svetom prekážok a izolácie. Naším cieľom je zapojiť zdravotne a sociálne znevýhodnené deti do sveta farieb, hier, hudby a divadla ich zdravých rovesníkov. Dať im pocítiť, že aj keď sú iní, sú výnimoční. Celoročne, pravidelne, za pomoci odborníkov chceme rozvíjať ich osobnosť prostredníctvom vybraných životných zručností, posilniť ich sebavedomie.
V tomto roku sme sa prvýkrát zapojili aj do Celonárodnej zbierky Hodiny deťom – Uličnica 2011

Rok 2010

V novej kancelárii vzniká množstvo nových nápadov na vylepšenie našej práce, nová web stránka, nové logo a množstvo výzviev . Vždy za pochodu ale premyslene sa rodí nový ,ucelený program celoročných aktivít pre deti. Vo vzdelávacích programoch inovujeme metodiku , ktorá je založená na zdieľaní vnímania otázok o dnešnom svete cez zážitkové učenie .V spolupráci s odborníkmi budeme pripravovať sériu prednášok pre dobrovoľníkov, rodičov, nových motivačných tréningov, individuálnych i skupinových terapií.

Prvé školenie vedúcich –animátorov na tábory vo vlastných priestoroch s vlastným know –how. Sú v ňom zadefinované naše hodnoty práce a prístupu k deťom na táboroch, pobytoch. Zdokonaľovať sa nám pomáhajú aj projekty „ Zamestnanosť a sociálna inklúzia“ –podporené ÚPSVaR v rokoch 2010 – 2012.

Rok 2009

Prelomový rok – Okáčik sa sťahuje do nových bezbariérových priestorov aj vďaka pomoci mesta Žiar nad Hronom, čím sa otvorili nové možnosti na organizovanie celoročných klubových aktivít. Naša práca napreduje, štartujeme už tak dlho vysnívané záujmové krúžky, tanečný a výtvarný na ktoré máme k dispozícii veľkú miestnosť, začínajú sa naše zážitkové okáčikovské piatky . Priestor akoby ušitý pre našich znevýhodnených kamarátov, ktorí môžu navštevovať krúžky a hrať bocciu.

Rok 2008

Hľadáme talenty roka – športový projekt v spolupráci ÚZ TPŠ Remata podporené SE, a.s. Bratislava.
Letný tábor Deti mora

Aktívny relax – šport, vodná párty v bazéne, show s delfínmi, slovenský petang, pestrý program celodenných expedícií, programy typu: Disco Pirátska show, Miss Mora, Horúčka Karibskej Noci, Pirátske eldorádo, Kokosová párty pod palmami, Superstar na palube, či Hrcasove modelingovo-stylingové image štúdio, námornícke Tatoo.

Rok 2007

V Okáčiku sme obrazne ale i doslova dostali nový vietor do plachiet. Začíname so sériou táborových originálnych projektov „Deti mora“ I- až VII. s nezabudnuteľnou námorníckou atmosférou , ktorú dotvorili aj príroda a priehrada strediska Môťova.
Plavili sme sa mnohými moriami a oceánmi. Viazali sme námornícke uzle, obsluhovali staré kormidlo, obchodovali s cenným tovarom. To všetko bolo… My sa však plavíme ďalej .

V spolupráci s Mestom Žiar nad Hronom, strednými školami a učilišťami v Žiari nad Hronom a nadšenými dobrovoľníkmi sme dokázali zorganizovať veľký zábavný program MISS Stredných škôl, ktorý zaplnil sálu v Mestskom kultúrnom centre, kde sme pozývali významné osobnosti kultúry a umenia. Výťažok z podujatia bol venovaný zdravotne znevýhodneným deťom, pod mottom „Urobme svet lepší pre teba aj pre mňa“ a mnoho iných.. Tejto cieľovej skupine boli venované aj integračné a vzdelávacie projekty pod názvom „Nikdy sa nevzdávaj“ a športové projekty „Hľadáme talenty roka“.

Rok 2006

Z našej tvorivej dielne sa na svetlo dostáva prvý jarný tábror v Sklených Tepliciach.
V tomto roku začíname písať aj históriu prvých veľkých, letných táborov v Dudinciach. 131 detí z detských domovov a 15 vedúcich v hoteli Bučinár si užíva letné prázdniny s úžasnou odozvou.
Začiatok spolupráce spolupráci so ŠZŠ a DSS Nová Baňa Hrabiny organizujeme Športový deň „Fair – Play“ – pre našich zdravotne znevýhodnených kamarátov .

Spolupráca s DSS a ŠZŠ Nová Baňa Hrabiny nás priviedla do priameho kontaktu so zdravotne znevýhodnenými deťmi, ktoré na svet pozerali len cez okno svojej izby. Jednorázové aktivity a návštevy týchto detí v nás utvrdili myšlienku pomáhať zdravotne znevýhodneným deťom a mládeži.
A tak sa zrodil v roku 2006 projekt zameraný na integráciu zdravotne znevýhodnených detí a mládeže do spoločnosti pod názvom „Nikdy sa nevzdávaj“. 2006 – 2010, podporený Ministerstvom práce, soc. vecí a rodiny SR a SE, a.s. Bratislava.

Rok 2005

Okáčik prichádza s novinkou organizuje prvý jesenný tábor v Sklenných Tepliciach pod názvom „Happy train“ ktorý podporovala od roku 2005 STV – Konto nádeje.

Máme patronát nad DD Nová Baňa. Pravidelne organizujeme návštevy pripravujeme projekt „Príma prázdnin“ pre deti z detských domovov a sociálne slabých rodín, ktoré sme organizovali v spolupráci ÚPSVaR a obecnými úradmi v rámci nášho regiónu.

Cestičky škriatkov“ – úspešne sme predstavili prvý regionálny projekt- náučný chodník v kúpeľnej oblasti Sklenných Teplíc podporený spoločnosťou Baumit.

Rok 2004

Empatia pri jednorazových návštevách detských domovov prerastá v pravidelnú organizovanú činnosť charitatívneho charakteru.

Rok 2003

V roku 2003 skupina mladých ľudí – nadšencov rozbieha prvé zábavné aktivity pre školopovinné deti a mládež. Popri miestnych programoch začína aj regionálnu činnosť. Naším najstarším projektom je charitatívny projekt „Vianočný úsmev“, ktorý organizujeme pre zdravotne a sociálne znevýhodnené deti a mládež v regióne, neskôr i z celého Slovenska.