Vianočný úsmev 2006

Je 2. január 2006 a zima všetko prikryla bielou perinou z vločiek jemných ako hodváb. Sype sa ich a neprestáva… Do Kúpeľného domu v Sklených Tepliciach prichádzajú tak ako každý rok detí z rôznych kútov Slovenska na “Vianočný úsmev detí”, projekt ktorého organizátorom je občianske združenie Okáčik zo Žiaru nad Hronom.

Deti z detského domova Adamovské Kochanovce, deti zo sociálne slabých rodín z okresu Žiar nad Hronom, zdravotne ťažko postihnuté deti zo Žiaru, Zvolena, Banskej Bystrice, Bratislavy. Radostné výkriky na chvíľu utíchli, pretože biela krása sa stala neprístupnou, autá, viazli na neodhrnutej vozovke a do kopca nie a nie sa dostať. Ale podarilo sa…

A už sme všetci spolu a tešíme sa. Pre každé dieťa je pripravený kúpeľný pas a v ňom množstvo prekvapení. Prvé z nich pátračka po dedkovi Mrázovi, aby mohol nadeliť darčeky a spustiť zoznamovaciu diskopárty.

Kúpeľný pas umožňuje deťom každý deň relaxovať v termálnom bazéne, chodiť na rehabilitačné procedúry, ale má aj zázračnú moc. Jeho majiteľ po riešení lámohlavov sa ocitá v rôznych krajinách sveta, spoznáva celebrity na kúpeľnom karnevale, môže si zahrať v tieňovom divadle, stať sa Super Staar Okáčika. Malí lúštia a absolvujú majstrovstvá sveta v piťkese a veľkí cvičia jógu. Hráme bocciu, fotografujeme, vyrábame lampy, modelujeme, hráme na gitare, spievame a rozprávame sa pri sviečke.

Čarovné sane, sadaj na ne, ako v rozprávke detí vozí koník – najväčšiu radosť majú iste naši najmenší. Je nám spolu dobre. Sme jedna veľká rodina. Medzi deti prišla aj orientálna tanečnica Feja s kúzelníkom. A najväčšie dlho utajované prekvapenie DUO TWEENS. Hoci prišla iba Veronika pretože Daniela bola v tom čase vo Švédsku, radosť deti sa nedá opísať slovami. A tak sa Veronika zhostila úlohy správnej krstnej mamy /od roku 2003 je DUO TWEENS krstnými mamami združenia Okáčik/. Neopakovateľná atmosféra, zvedavé otázky, autogramiáda a darček v podobe nového CD. Ďakujeme. Aj my sme pripravili darček pre Veroniku, teda náš Rafko – gitarista a spevák Erik.

[chp_marked_text type=”borders” tag=”h5″]

“Tomu, kto čisté srdce nosí, k radosti veľa netreba.

Ten ľahko vzlietne z rannej rosy na chromých krídlach do neba.”

[/chp_marked_text]

Organizátorom sa znovu potvrdilo, že kto sa stará o šťastie iných – nachádza svoje vlastné šťastie. Nedá sa vyjadriť slovami šťastie mamičky Dominiky, ktorá je na vozíčku a prešla sama pár krokov.

Slzy dojatia a šťastia hrali v mnohých očkách aj vtedy, keď ste videli snahu telesne postihnutých detí v rôznych súťažiach. Neboli žiadne bariéry.

My dospelí sme pochopili, že treba využiť každú chvíľu na darovanie duchovných darov všetkým ľuďom okolo nás.

Každému človeku želáme, aby mal otvorené srdiečko a vnímal tiché šeptanie radosti. Tak, ako sme mali možnosť vnímať radosť my. Veď aký je nádherný pocit hladkať jemné líčka a vidieť rozradostené detské tváričky. Námaha, ktorú organizátori vynaložili na zrealizovanie tohto krásneho, zmysluplného podujatia stála za to, lebo sme pocítili hĺbku šťastia. Ak dokážeme nielen prijímať, ale najmä dávať, pocítime šťastie my i obdarovaní. Lúčenie bolo veľmi ťažké. Odchádzali sme so slzami v očiach, naplnení krásnymi zážitkami a s presvedčením, že sa opäť čoskoro stretneme – naša veľká rodina.

Organizátori ďakujú všetkým dobrým ľuďom a sponzorom ktorí prispeli na tento projekt: Encinger s.r.o. Bratislava, Holcim a.s., Kooperatíva , a.s. Banská Bystrica, S.A.K. Banská Bystrica, Elba a.s. Kremnica, Združenie Icel – p. Jelža. Obecné úrady- Ladomerská Vieska, Trnavá Hora, Župkov, Coop Jednota, p. Krištofová, Medovnikárstvo Ing. Haurík, Ing. Slivka. Ďakujeme, že ste nám umožnili darovať si navzájom veľa lásky a priateľstva.

Za organizačný výbor OZ Okáčik – Ľubica Mokrošová – predsedníčka OZ